Sărbătorile spirituale, partea 3

Yom Kippur – propria judecată

La zece zile după Rosh HaShanah vine Yom Kippur.

În timpul Rosh HaShanah, o persoană se trezește, adică vrea să devină ca Creatorul pentru a dobândi calitatea de dăruire. Aspirând la echivalența cu Creatorul, cineva se simte pe sine din ce în ce mai mult, iar în a zecea zi ajunge la starea în care cineva vede că este un egoist absolut, complet opus Creatorului.

Yom Kippur sau Ziua Judecății este revelarea naturii noastre rele, ziua în care o persoană se judecă pe sine.

O persoană începe să se perceapă în mod corect pe sine ca un egoist, sub regula forțelor care acționează asupra sa și nu este în măsură să le facă față. În principiu, aceasta nu este nici măcar vina cuiva, ci ceva dat. Acesta este motivul pentru care cineva trebuie să se poziționeze în acest mod.

Nimeni, desigur, nu îl judecă, inclusiv Creatorul, care a aranjat toate acestea pentru el. Aceasta este conștientizarea unei persoane despre starea spirituală a cuiva.

Din KabTV “Fundamentele Cabala,” 1/29/19

 

Discuții | Share Feedback | Ask a question




"Cabala și Semnificatia Vieții" Comentarii RSS Feed

Articolul următor: