Realizarea spirituală nu este ficțiune

276.02Întrebare: De ce realizarea spirituală nu este imaginară, ca o iluzie a acestei lumi? Cum distingem tipurile de realizări?

Răspuns: Realizarea spirituală nu este o imaginație fictivă sau orice altceva ne imaginăm, deoarece apare din efortul omului de a se ridica deasupra lui însuși.

Acest lucru se întâmplă atunci când acționez împotriva naturii mele, împotriva esenței mele, și în această intenţie și efort, mă ridic deasupra mea și dobândesc calitatea iubirii și a dăruirii în care simt o lume nouă. Acolo găsești calități opuse acestei lumi și începi să te simți inversat, alterat.

Întrebare: De ce nu au scris cabaliștii cărți care să descrie simplu și frumos lumea spirituală?

Răspuns: Oricum nu ai fi înțeles. Cum ar descrie lumea spirituală, în ce cuvinte? În cuvintele lumii noastre? Atunci ți-ai imagina lumea noastră.

Tot ce s-ar putea spune despre lumea superioară este spus în Tora, în Talmud, în toate cărțile sfinte, dar alegoric, pentru că numai Studiul celor Zece Sfirot o poate descrie direct. Acesta conturează mecanica pură: ascensiunea și coborârea diferitelor ecrane, restricțiile impuse dorințelor, plecarea și sosirea luminii și așa mai departe. Este imposibil de spus ce sentimente se ascund în spatele acestui lucru, deoarece nu avem încă o percepție adecvată a acestor simţiri.

Din Lecția de Cabala în limba rusă, 19.03.2017

Discuții | Share Feedback | Ask a question




"Cabala și Semnificatia Vieții" Comentarii RSS Feed

Articolul anterior: