Care este scopul să pui întrebări?

631.3Întrebare: Care este rostul să asculți pe cineva care îți pune o întrebare? Care este de fapt, scopul întrebărilor?

Răspuns: Este scris: „Cei timizi nu pot învăța”. Întrebările ar trebui puse, dar, în același timp, ar trebui să urmărești răspunsurile și să le aprofundezi până când sunt complet clare, adică până când ele te pătrund. Ascultând un prieten, te conectezi cu el în dorința sa către un scop, ceea ce este important pentru unificarea într-un grup.

La urma urmei, dorința ta singură nu este niciodată suficientă pentru a atinge scopul și pentru ca Or Makif să trezească o nouă intenție în dorință de dragul celorlalți. Doar de dragul acestei conexiuni cu ceilalți au apărut lumile, a fost creat sufletul lui Adam și spulberat, a fost creată această lume atât de umilă pentru a crea un loc al liberului arbitru pentru om, care este singurul lucru pe care îl putem face, iar această libertate a alegerii este realizată doar în încercarea de a absorbi dorințele și scopurile prietenilor noștri din întregul grup mondial.

În același mod, întreaga umanitate va fi forțată să-și rezolve problema comună. Criza și dezvăluirea urii reciproce vor fi dezvăluite ca fiind cauza amenințării distrugerii unei vieți goale, lipsite de valoare, dar unice, și prin urmare, prețioase. Vor începe să asculte întrebările, adică dorințele altora, până când toți se vor uni într-o singură întrebare: „Care este sensul existenței noastre?” (Introducere la Studiul celor Zece Sfirot) și vor ajunge la Cabala!

Întrebare: Spuneţi adesea că spiritualitatea este dincolo de timp, mișcare și spațiu. Ce vreţi să spuneţi?

Răspuns: Trebuie să clarificaţi acest lucru. Nu poți face nimic, trebuie să studiezi. Cei care doresc să o evite cu întrebări nu înțeleg că doar studierea scrierilor lui Baal HaSulam (în orice limbă) atrage lumina superioară a corectării. În timp ce întrebările și răspunsurile sunt doar un preludiu pentru începători. Clarificaţi acest lucru în Studiul celor Zece Sfirot, „Observații interioare” sau cel puțin parcurgeţi întregul blog. Poate că această formă de învățare este mai potrivită pentru voi acum.

Din „Întrebări și răspunsuri” 22.06.2008

Discuții | Share Feedback | Ask a question




"Cabala și Semnificatia Vieții" Comentarii RSS Feed

Articolul anterior:

Articolul următor: