Ce este realitatea noastră?

168Comentariu: În principiu, înțeleg că realitatea noastră este un vis, dar este totuși imposibil să o tratăm ca atare.

Răspunsul meu: Trebuie să percepem această realitate puțin diferit, într-un mod mai complex și să încercăm să o clarificăm din mai multe unghiuri, care țin cont și de alte stări.

Aceasta este ceea ce ne cer astăzi societatea, știința, crizele și tot prin ceea ce trecem. Altfel, nu vom înțelege lumea. Trebuie să ne-o imaginăm și să o înțelegem diferit, nu așa cum o face un om obișnuit, ci la un nivel puțin mai înalt. Viața ne cere asta.

Faptul este că viața noastră de zi cu zi, chiar și în aspectele sale cele mai banale, ne cere să înțelegem această viață, această lume, cauzele și scopurile ei. Vedem că nu înțelegem nimic din ceea ce se întâmplă în lumea noastră și nu putem ajunge la nicio soluție.

Nici politicienii, sociologii, nici analiştii politici nu pot oferi nimic. Trebuie să ne ridicăm deasupra, pentru că pur și simplu ne-am pierdut busola, ca o turmă condusă către un fel de prăpastie, fără nicio cale înainte, în timp ce presiunea crește din spate. Poate că omenirea trebuie să meargă într-o direcție complet diferită.

Adică prezentul nostru, iluzoriu, oricum am defini realitatea, ne obligă să ne trezim, să ne schimbăm și să-l recunoaștem ca fiind unul dintre multe posibile, pentru a înțelege cauza și efectul stării noastre.

Este ușor de spus că acum cinci miliarde de ani a apărut universul, cu jumătate de milion de ani în urmă Pământul, cândva mai târziu viața pe Pământ, iar peste un alt milion de ani, mai devreme sau mai târziu, totul se va sfârși. Şi ce dacă? Asta e tot?

Dacă da, atunci ne limităm la un cadru animalic pământesc? Dar dacă viața ne obligă să rezolvăm această problemă? Și, deși în existența noastră pământească, animalică ne pasă doar de corp, motiv pentru care numim o astfel de viață existență animalică, totuși nu avem voie să rămânem în ea. Trebuie să găsim adevăratul sens al vieții; altfel vom suferi. Natura ne va obliga să facem asta.

Din KabTV “Am primit un apel. Realitatea este aceasta” 25/07/10

Discuții | Share Feedback | Ask a question




"Cabala și Semnificatia Vieții" Comentarii RSS Feed

Articolul anterior: