Întoarceţi-vă către grupul de zece
Isaac a spus ca ei să pună ordine în toate nebuniile, adică a ridicat toate calculele despre somn, coacere și mâncare la Kduşa (Rabaş, Note alese, 560, ‘’Generaţii”).
Întrebare: Cum poate omul să înceapă să ridice astfel de lucruri la Sfințenie, și ar trebui să fie făcut acest lucru?
Răspuns: Desigur, trebuie să facem în mod constant acest lucru, să ne ridicăm conexiunile, gândurile, dorințele și intențiile noastre tot mai sus, către Creator, către Sfințenie, către calitatea dăruirii și a iubirii. Vom încerca să facem asta cât mai mult posibil.
Acesta este un proces în care dorim să primim împlinire de la Creator pentru gândurile și dorințele noastre.
Întrebare: Pentru a face acest lucru, omul trebuie să fie în acord cu grupul de zece sau poate începe această muncă independent?
Răspuns: El poate face acest lucru independent, dar este mai bine dacă mai întâi este în acord cu prietenii săi. La urma urmei, Creatorul nu răspunde solicitărilor individuale. Are nevoie de întregul Kli. Prin urmare, înainte de fiecare acțiune, trebuie să vă întoarceți către grupul de zece.
Din Lecția zilnică de Cabala 25/11/24, Scrierile lui Rabaș – Art.560-‘’Generații””
Discuții | Share Feedback | Ask a question