Întrebări despre munca spirituală —148

560Întrebare: Cum ar trebui să fie rugăciunea? La urma urmei, trebuie să cerem Creatorului nu numai să înlăture suferința, și prin aceasta, să ne conecteze mai bine cu El, ci și să corecteze neajunsurile care au provocat această suferinţă.

Răspuns: Nu, trebuie doar să ne gândim cum să ne schimbăm relația cu suferința și de unde vine aceasta.

Întrebare: Dacă ne rugăm pentru ajutor pentru un prieten care suferă, tot grupul de zece suferă o corectare generală a relaţiilor noastre?

Răspuns: Da, trebuie să vă alăturați grupului ca și cum ați fi cufundaţi în el. Atunci toată lumea poate da puțină putere pentru a reduce suferința prietenului.

Întrebare: Cu gânduri și sentimente că ești în tristețe, necaz, durere și suferinţă, arătăm noi nemulțumiri față de Creator?

Răspuns: În general, acest lucru este adevărat. Trebuie doar să-ți dai seama de ce ești nemulțumit și de ce Creatorul dorește să-ți dea o astfel de stare. Ce poți face în privința asta? Cum ieşi din această stare? Asta este treaba ta.

Întrebare: Care este factorul care influențează simţirea răspunsului Creatorului la rugăciune?

Răspuns: Este de cât de mult sunt conectat cu prietenii mei și cât mă pot conecta eu însumi cu ei pentru a avea un singur Kli unit.

Din Lecția zilnică de Cabala 30/6/24, Scrierile lui Rabaş – Art.60 – “O cerere de ajutor”

Discuții | Share Feedback | Ask a question




"Cabala și Semnificatia Vieții" Comentarii RSS Feed

Articolul anterior:

Articolul următor: