Nu privi înapoi …

Laitman_512.02Întrebare: Ne avertizaţi mereu să nu privim înapoi, precum soția lui Lot, care s-a uitat înapoi la Sodoma și s-a transformat într-un stâlp de sare. Așadar, atunci când suntem plini de o mare inspirație după un Congres sau un eveniment de diseminare, înseamnă că nu ar trebui să ne amintim de asta, ci să ne străduim să ne îndreptăm spre următorul nivel?

Răspuns: A nu privi înapoi înseamnă a nu dori să rămânem într-o stare anterioară. Dar nu înseamnă că omul ar trebui să se izoleze de trecut ca și cum acesta nu ar exista. Trebuie să învățăm din ziua de ieri pentru a continua astăzi într-o stare mai bună.

Omul nu ar trebui să vrea să fie în starea de ieri, ci în starea de mâine. Asta înseamnă „a nu privi înapoi”.

Dar asta nu are nicio legătură cu Sodoma. Sodoma este atunci când omul dorește cu adevărat să se întoarcă la un nivel anterior, care a fost deja dezvăluit ca o stare coruptă. Nu se mai poate întoarce la ea.

Dacă am decis că starea mea anterioară era coruptă și nepotrivită pentru corectare, pentru avansarea spre scop, spre dăruire, atunci nu am de ales: trebuie să termin cu ea și să merg mai departe.

Există oameni care privesc înapoi, se întorc și doresc să rămână în stări trecute, să fie „mici”. Aceasta contrazice dezvoltarea și ne este interzis să facem acest lucru.

Mijlocul pentru aceasta este grupul. Dacă încerc, chiar și puțin, să mă integrez în grup, atunci voi primi întotdeauna starea mea viitoare de la acesta, indiferent de starea grupului sau a mea. Prin urmare, avem întotdeauna posibilitatea de a merge înainte și nu înapoi.

Din Lecția de Cabala din 24.03.2010 despre Cartea Zohar

Discuții | Share Feedback | Ask a question




"Cabala și Semnificatia Vieții" Comentarii RSS Feed

Articolul anterior: