Societatea viitorului: un grup ideologic
În primul rând, trebuie să existe un mic aşezământ a cărui majoritate sunt altruiști (Baal HaSulam, „Ultima generaţie”).
Adică, aceștia nu sunt doar altruiști naturali, ci oameni care au fost egoiști și s-au corectat.
Întrebare: Ce înseamnă un grup mic? Este suficient să ai o sută de oameni sau ar trebui să fie câteva zeci de mii?
Răspuns: Aceasta nu este o chestiune de întâmplare. Ar trebui să existe un grup serios de oameni care să aibă dreptul de a-și aplica cunoștințele, puterile și legile altor persoane.
Cred că câteva sute până la câteva mii de oameni sunt suficiente pentru a începe implementarea principiilor altruiste.
Întrebare: Ei vor acționa probabil ca un grup ideologic. Ar trebui să fie implicată întreaga națiune în implementare și apoi întreaga lume?
Răspuns: Implementarea ar trebui să aibă loc treptat în întreaga țară. Fiecare ar trebui să fie implicat în ea cu abilităţile lui cele mai bune.
Din KabTV “Era ultimei generații”, 8/8/24
Discuții | Share Feedback | Ask a question