Un atribut special al cărților cabaliste

526Tot ceea ce este atins în lumea superioară este linia de mijloc.

Două linii coboară de sus de la Creator: lumina și dorința. Combinarea lor corectă formează linia de mijloc, pe care o percepem ca înțelegere a Creatorului, ca atingerea rădăcinii unice.

Cu alte cuvinte, există o singură rădăcină, din ea coboară două linii către noi: pe de o parte dorința, pe de altă parte lumina, calitatea dăruirii.

Trebuie să le combinăm corect în noi înșine, precum Creatorul. El este unul, de la El coboară aceste două dorințe. Noi trebuie să fim de asemenea unul aici; trebuie să combinăm corect aceste două dorințe în noi înșine, ca El.

Ce înseamnă „ca El”? Înseamnă să te ridici înapoi prin aceste două dorințe, din ce în ce mai sus până la nivelul Său. Asta e tot.

Prin urmare, orice carte cabalistă, așa-numitele „cărți sfinte” sunt scrise în calitatea dăruirii, în linia de mijloc. Dar în această linie de mijloc există o ușoară înclinaţie spre stânga sau spre dreapta.

Întrebare: Cartea Zohar este scrisă pe linia de mijloc?

Răspuns: Da, vă ghidează și vă ajută să creați o linie din aceste două componente. Dar sunt cărți care se scriu tot cu o înclinație, în cealaltă direcție. De exemplu, Psalmii sunt scrisi cu o înclinație spre dreapta, Eclesiastul cu o înclinare spre stânga și așa mai departe.

Întrebare: Să spunem că am citit Cartea Zohar sau Comentariul Sulam la Cartea Zohar și nu le înțeleg. Care este avantajul lor?

Răspuns: Ți se dă Cartea Zohar, deja pregătită și procesată pentru tine. O ascultați tradusă în rusă. Cred că acest lucru este normal.

Singurul lucru pe care trebuie să-l faceţi este să o ascultați cu răbdare, ore întregi! Cred că veţi spune în continuare că are un anumit efect asupra voastră.

Comentariu: Chiar funcționează!

Răspunsul meu: Acesta este atributul special al acestei Cărți. Treptat, vei începe să o simți, să o înțelegi și să o contactezi.

Iar Comentariul Sulam ne adaugă o linie de mijloc, care este potrivită în mod special pentru sufletele noastre, linie care nu se găsește în însăși Cartea Zohar. Ne adaptează pe noi la ea.

Din KabTV „Am primit un apel. Zohar-ul pur” 7/3/10

Discuții | Share Feedback | Ask a question




"Cabala și Semnificatia Vieții" Comentarii RSS Feed

Articolul anterior: