Unde ne poate duce egoismul?
Comentariu: Conform statisticilor, atunci când un om atacă un alt om și vede semne de slăbiciune, atacatorul simte adesea o dorință și mai mare de a-i face rău.
Răspunsul meu: Firește, acesta este egoismul nostru. Când vedem slăbiciunea altcuiva și suntem încrezători că nu vom fi pedepsiți, dorim instinctiv și mai mult să-i suprimăm.
Suntem foarte ușor atrași de extreme, fie într-un fel, fie în altul. Totul depinde de societate, de mediu, care ne poate influența în ambele direcții. Este o forță enormă care există în noi, o forță terifiantă!
În acest moment, ne aflăm într-un punct crucial al dezvoltării istorice, unde ne putem îndrepta într-o direcție sau alta. Am putea aluneca înapoi în fascism, doar că de data aceasta ar fi mult mai rău, culminând cu un război mondial de o asemenea amploare încât doar o mică rămășiță a umanității ar supraviețui, ceea ce este un scenariu similar cu cele prezentate în filmele de la Hollywood: un Pământ distrus, cu oamenii rămași trăind printre grămezi de metal și gunoaie, ultimele rămășițe a tot ceea ce a existat odată.
Cabala spune că acest lucru este posibil. Totuși, oamenii care rămân își vor îndeplini sarcina de a aduce egoismul la forma sa corectată. Dar acest lucru se va întâmpla printr-o suferință imensă.
Din KabTV “Am primit un apel. Homosexualitatea și Cabala”, 02.09.2010
Discuții | Share Feedback | Ask a question