Vizitând un prieten bolnav
Întrebare: De ce este mai ușor să înduri nenorocirile personale când ai prieteni?
Răspuns: Când sunt conectat cu prietenii, problema mea personală este împărtășită între noi. Dacă există cu adevărat o conexiune puternică între noi și ei mă susțin împărtășindu-mi durerea, atunci aceasta este distribuită între noi toți.
Tocmai acesta este sensul vizitării bolnavilor. Tindem să credem că oamenii vizitează bolnavii doar pentru a-i verifica, pentru a vorbi cu ei, pentru a le aduce mere și portocale, dar există un sens mult mai profund. O astfel de vizită poate de fapt să aline boala, deoarece împărtășim suferința prietenului și îi dăm puterea noastră.
Suntem cu toții conectați într-un singur sistem, indiferent de faptul că fiecare dintre noi există într-un corp separat. Dacă suntem conectați, atunci toate sistemele noastre se conectează: intelectual, emoțional și multe altele despre care încă nu cunoaștem.
Drept urmare, creăm un sistem comun de conexiuni între oameni, și în realitate, este mult mai mare decât ne imaginăm. Boala este un fel de disfuncționalitate a sistemului meu personal care mă face să mă simt rău. Dar când prietenii mei, care sunt conectați cu mine vin în vizită cu intenția de a adânci conexiunea, ei intră în sistemul meu deteriorat și iau parte la el.
Dacă doi prieteni vin în vizită, atunci defecțiunea mea este împărțită între noi trei. Nu se împarte încă în mod egal, dar ar trebui să se împartă dacă suntem conectați puternic, corespunzător și corect. Vom simți clar cum preluăm durerea celuilalt și în schimb îi oferim celui bolnav propria noastră bucurie și fericire.
Întrebare: Deci, dacă cineva îmi povestește despre problema sa, acest lucru face problema mai ușoară?
Răspuns: Dacă nu există nicio conexiune între voi, acest lucru nu are practic niciun efect. Totuși, știm că auzirea de vești bune sau rele poate influența puternic omul, fie îi poate îmbunătăți starea de spirit, fie o poate deprima.
Dar dacă acesta este prietenul meu, atunci suntem conectați ca și cum am exista într-un singur corp. Prin urmare, când vine în vizită în timpul unei boli, defectul din sistemul meu este transmis către el și devine mai ușor pentru mine.
Tocmai pentru că suntem separați de corpuri, dar capabili să ne conectăm la nivel senzorial, un prieten mă poate ajuta să mă vindec de boala mea, ca și cum ar lua o parte din ea în sine. El ia o parte din dezechilibru din sistemul meu și o egalizează în propriul său sistem.
Îmi alină suferința pur și simplu prin efectuarea unei acțiuni bune și corecte și ia această parte dezechilibrată asupra sa cu iubire. Și în plus, sistemul său sănătos poate absorbi acest fragment din boala altuia tocmai pentru că nu este inerent boala sa. El ia o parte din boală, o izolează în sine și o vindecă în propriul subsistem.
Întrebare: Se întâmplă acest lucru inconștient?
Răspuns: De obicei, se întâmplă inconștient, dar există oameni la un nivel superior care pot vedea cum se întâmplă.
Din KabTV „Viaţă nouă 242 – Fericirea şi legăturile sociale”, 17.10.2013
Discuții | Share Feedback | Ask a question