“Dacă o femeie inseminează mai întâi, ea naște un copil de sex masculin”
Este scris: Acesta este sensul cuvintelor „Malchut este umplută cu Hasadim masculin din partea dreaptă”. Prin aceasta putem interpreta „Dacă o femeie inseminează mai întâi, ea naște un copil de sex masculin”, ceea ce înseamnă că trezirea a venit de la om.(Rabaş, „Ce înseamnă în muncă „Dacă o femeie inseminează mai întâi, ea naște un copil de sex masculine?”).
Hisaron (deficiența) trezită la om din punctul din inimă este simțită în interiorul lui ca o dorință care încă nu este direcționată corect. Cu alte cuvinte, este pur și simplu o dorință de a atinge întreaga lume viitoare sau ceea ce îmi imaginez eu că va fi lumea viitoare. O astfel de dorință nu este încă numită cu adevărat „o femeie”.
În articolul lui Rabaş, „Ce înseamnă în muncă „Dacă o femeie inseminează mai întâi, ea naște un copil de sex masculine?”, termenii „copil de sex masculin”, „bărbat” (Zachar) și „copil de sex feminin”, femeie (Nekeva) se referă la stări spirituale.
Din aceasta, devine clar că o Hisaron pentru forțele dăruirii, pentru intenția de dragul dăruirii, este numită „o femeie” (Nekeva).
Când această Hisaron (această femeie) cere cu adevărat vase ale dăruirii, forțe ale dăruirii, de la Creator, aceasta este numită „o femeie care inseminează prima”. Adică, ea insistă să primească vase ale dăruirii. Ca urmare a acestei cereri, „o femeie care inseminează prima” dă naștere în cele din urmă unui bărbat (Zachar). Omul primește cu adevărat vasele dăruirii pe care le cere și care nu pot veni fără rugăciunea care le precede.
Rabaş scrie că, pentru a dobândi adevărate vase ale dăruirii, omul trebuie să înalțe o rugăciune pentru societate, o rugăciune pentru prieten. Tocmai așa sunt testate vasele dăruirii în noi. O Hisaron corectă este resimțită într-un om ca o deficiență îndreptată către ceva din afara corpului său (egoism). Doar aceasta este considerată o rugăciune autentică și nu ceea ce a existat înainte. Adică, o rugăciune este doar o cerere pentru adevărate vase ale dăruirii.
Apoi, din moment ce trezirea către dorința de a dărui vine din partea omului, spunem că „o femeie care inseminează mai întâi dă naștere unui bărbat”. Din faptul că omul însuși tânjește să dobândească vase de dăruire, Creatorul vine spre el și îi dă puterea de a dărui. Acest lucru este similar cu calea noastră de jos în sus: mai întâi, trebuie să intrăm în Malchut pentru a absorbi dorința ei de a semăna cu faza rădăcină (Keter), de a deveni dăruitori. Și prin dobândirea forțelor necesare pentru a deveni dăruitori, ne ridicăm la gradul de Keter, Creatorul. Malchut urcă la Keter.
Primul impuls către spiritualitate ne este dat de Însuși Creatorul, dar a doua trezire trebuie să vină din partea omului, iar apoi el va atinge spiritualitatea.
Din Lecţia zilnică de Cabala 14/05/26, Rabaș – Art.27, 1991-Ce înseamnă în muncă „Dacă o femeie inseminează mai întâi, ea naște un copil de sex masculin”
Discuții | Share Feedback | Ask a question