Discuții despre treptele scării, partea 182

 Discuții despre treptele scării, partea 182

De ce calomnia este numită „un ajutor împotriva Lui”?

În realitate, nu există așa ceva care este pur și simplu „împotrivă”. Prin urmare, în Tora, cuvântul pentru „împotrivă” (Neged) este întotdeauna scris cu un prefix „ca” sau „asemănător” înainte (Keneged) în sensul de „unul împotriva celuilalt” (Zeh Keneged Zeh). Ce implică prefixul „ca” sau „asemănător”? Înseamnă ceva asemănător sau ca și cum ar fi opus altceva. Un lucru îl susține de fapt pe celălalt, și pentru a clarifica un lucru, apare ceva opus lui.

Uneori ni se pare, din cauza lipsei de înțelegere și a absenței unei viziuni cuprinzătoare asupra a ceea ce este în fața ochilor noștri, că există ceva care contrazice și distruge. Într-adevăr, acest lucru s-ar putea întâmpla, dar chiar și cea mai gravă întâmplare are scopul de a servi drept suport, fundație, pentru structură și gradul următor.

Dacă primim Kduşa conform echivalenței noastre de formă cu aceasta, sau conform opoziției noastre de formă față de ea, depinde doar de noi.

Dintr-o discuție despre articolul lui Rabaș – Art.10, 1987-Care este natura denigrării și împotriva cui este ea din 12/06/2002

Discuții | Share Feedback | Ask a question




"Cabala și Semnificatia Vieții" Comentarii RSS Feed