În direcţia Garanţiei Reciproce

938.04Principala condiție pentru ca sufletul comun să fie corectat și apt să primească lumina este garanţia reciprocă dintre părțile sale.

Trebuie să atingem prin propriile noastre eforturi chiar starea creată inițial de Creator. Ce sunt aceste eforturi? Sunt eforturi în Arvut.

Pe măsură ce urcăm de jos în sus prin gradele de adeziune, o facem desigur, inconștient, fără putere, fără înțelegere, fără un acord prealabil cu privire la ceea ce ne așteaptă. Tot ce ni se cere este să exprimăm, chiar și în cel mai simplu și mai naiv mod, dorința pentru ceva ce încă nu cunoaștem cu adevărat.

Pur și simplu mergem, și prin lumina înconjurătoare (Ohr Makif), trezim atragerea sfințeniei din lumea spirituală asupra noastră. Începem să simțim că aceasta este ceva de dorit și atunci acționăm în direcția Arvut.

Ce înseamnă asta? Înseamnă că ne mișcăm în direcția corectării Kli-ului (vasului). Adică, lumina Creatorului este prezentă și ne umple; sarcina noastră este doar să o dezvăluim. Creatorul este deja în noi. Această stare este neschimbătoare, dar o putem descoperi doar printr-o anumită acțiune numită Arvut.

Din Lecția zilnică de Cabala 04/05/2025, Scrierile lui Baal HaSulamArvut (Garanţia reciprocă)

Discuții | Share Feedback | Ask a question




"Cabala și Semnificatia Vieții" Comentarii RSS Feed

Articolul anterior: