Trei condiții ale muncii spirituale
Există trei condiții pentru munca spirituală într-un grup.
În primul rând, „fă-ţi un Rav”. Un Rav (învățător) este cineva mai mare decât mine care îmi dă îndrumare. Ceea ce spune el definește calea mea. În timp ce dă îndrumări, el trebuie să ofere întotdeauna unui elev o anumită libertate, să pară slab, uneori confuz și alteori să se contrazică. Acest lucru îi oferă elevului obstacole, diverse îndoieli și gânduri, dacă învățătorul are dreptate; acest lucru îi lasă elevului spațiu pentru a efectua acțiunea „fă-ți un Rav”.
În al doilea rând, „cumpără-ți un prieten”. Trebuie să găsesc oameni care la fel ca mine, trec prin același proces împreună cu mine, și prin investiția mea în ei, voi câștiga putere de la ei. Deoarece am investit eforturi în prietenii mei, aceste forțe devin ale mele – i-am cumpărat; i-am dobândit.
Și a treia condiţie este „judecă-i pe toți după merit”. Aceasta înseamnă că atunci când văd obstacole din partea diverșilor oameni, trebuie să le interpretez ca venind de la reprezentanți ai Creatorului, care sunt meniți să mă deruteze prin diverse situații, care sunt optime pentru dezvoltarea treptată a sufletului meu către Creator.
Așadar, există un învățător în fața mea, față de care trebuie să acționez conform principiului „fă-ți un Rav”, există prieteni cu care lucrez conform principiului „cumpără-ți un prieten” și există mediul extern, întreaga lume, toți ceilalți, pe care îi judec pe scara meritului, prin faptul că nu ei înșiși efectuează vreo acțiune, ci Creatorul mă influențează prin intermediul lor. Astfel, îi văd doar ca pe niște marionete mai degrabă, decât ca pe niște personaje care sunt fie vinovate, fie drepte în acțiunile lor.
Din Lecţia zilnică de Cabala 16/02/26,, Rabaș – Art.1, 1985-Fă-ţi un Rav şi cumpără-ţi un prieten – 1
Discuții | Share Feedback | Ask a question