Întrebări despre munca spirituală—124

560Întrebare: Cum ne afectează examinarea din minte inima când ajungem la un adevăr transmis nouă de înțelepți? În schimb, cum afectează mintea dacă inima își dă seama ce este dulce și amar?

Răspuns: Așa se întâmplă pentru că omul se simte amar și dulce în paralel cu adevărat și fals.

Întrebare: Cum poate Creatorulsă urască, dacă El este bun și iubitor? De unde vine ura?

Răspuns: Spunem în limbajul uman că Creatorul urăște sau iubește, astfel încât să putem înțelege mai bine.

Întrebare: Lumina a venit și a plecat, iar amintirea a rămas. Lucrăm cu această memorie atunci când ne dăm seama care sunt categoriile adevărat-fals sau dulce-amar?

Răspuns: Da, această amintire se numește Reshimo (o informație, înregistrare spirituală).

Întrebare: Există o diferență între a aduce mulțumire Creatorului și a avea grijă de Creator? Și cum găsești grija ta sinceră pentru Creator și nu pentru tine însuți?

Răspuns: Adevărata muncă de dragul Creatorului se poate întâmpla numai după ce ne corectăm Kli-ul comun. Prin urmare, este bine că acum vă gândiți, vă faceți griji și vă pasă de asta.

Din Lecția zilnică de Cabala 7/5/24, Scrierile lui Baal HaSulam – Șamati – Art.148 – “Cercetarea amarului si dulcelui, a adevărului si a minciunii”

Discuții | Share Feedback | Ask a question




"Cabala și Semnificatia Vieții" Comentarii RSS Feed

Articolul anterior:

Articolul următor: