Doi factori în alegerea prietenilor

942Întrebare: Dacă aleg un prieten pe baza măsurii măreției scopului pe care mi-l dă, mă pot baza pe el pe parcurs?

Răspuns: Ne unim împreună după un singur criteriu – gradul în care ne înțelegem reciproc în dorința de a ne contopi cu Creatorul. Nu am nicio pretenție față de tine. Te aleg în ciuda aspectului, educației și a oricărui alt lucru.

Aleg grupul exclusiv în funcție de dorința lor pentru Creator. Această dorință are și diverse expresii externe. Dacă le ignorăm și luăm în considerare doar dorința pură pentru Creator, pot fi toate la fel pentru mine? Nu!

De fapt, fiecare om are un anumit caracter care se manifestă în exterior în moduri diferite. Unul se exprimă mai calm, altul frivol, un al treilea cu furie, un al patrulea cu bucurie și chiar cu râs.

Dar ar trebui să găsesc astfel de prieteni în care să existe nu doar o dorință pentru Creator, ci în care aceasta se manifestă într-o formă apropiată de mine, pentru că abia încep să mă conectez cu ei, la începutul drumului. Nu pot sparge stereotipurile externe și să văd inima caldă a prietenului.

Adică, dorința pentru Creator și forma în care aceasta este exprimată sunt cei doi factori în alegerea prietenilor.

Din Lecţia zilnică de Cabala 11.01.26, Rabaș – Art.17, 1986-Agenda adunării – 2

Discuții | Share Feedback | Ask a question




"Cabala și Semnificatia Vieții" Comentarii RSS Feed

Articolul anterior: